Yasa Medya Kocaeli Kullanıcı Davranışı Analizi

Kullanıcı Davranışı Analizi

Web sitelerinde talep edilenle birlikte ikinci önemli husus kullanıcı davranışı analizi olmaktadır. Ziyaretçi mevcut web sitesine girdiğinde –ağırlıklı olarak-‘ ilk nereye gidiyor? Nerede daha fazla zaman geçiriyor?’ Bu ve bunun gibi birçok sorunun cevabı kullanıcı davranışı analizi konusunda yatmaktadır. Peki kullanıcı davranışını analiz etmeni yararı nedir? En basit cevabıyla yapılan analiz sonucunda web sitenizde ağırlık vereceğiniz ve gereksiz olduğunu göreceğiniz birçok düzenleme yapabilir; kullanıcıların yoğun tercih ettiği sayfalara daha çok ağırlık vererek daha fazla trafik, dolayısıyla daha fazla gelir elde edebilirsiniz. 

Tüm dünyada web sitelerin yanında kullanıcı davranışını analiz eden birçok yardımcı kurum ve ajanslar bulunmaktadır. SEO ve içerik kadar kullanıcı davranışı analizi yapmak da web sitenizin uzun ömürlü olması için oldukça önemlidir. 

Kullanıcı davranışı analizi nedir

Dünya çapında yapılan araştırmalara göre: 

*Siteye giren ziyaretçilerin%47’si firmanın hizmetlerinin veya ürünlerinin yer aldığı sayfaya girmektedirler.

*Siteye giren ziyaretçilerin %50’si sitenin içerisinde kaybolmaktadır ve yaşanan karmaşa sonucunda siteyi terk etmektedir. Bu davranış sitede kalma süresini oldukça olumsuz etkilemektedir. 

*Yapılan araştırmalara göre, siteye giren ziyaretçi, web sitesinin hizmetlerini girer girmez görmek istemektedirler. Dünya çapında birçok uzman firma buna özel olarak önem vermektedir. 

Kullanıcı davranışı analizi

Kullanıcı davranışı analizi Yasa Medya tarafından birçok aşamaya tabii tutulup sonuçlandırılmaktadır. Öncelikli olarak talep eden kişi ya da kurumun web sitesini incelemekte; daha sonrasında ise ayrıntılı olarak kullanıcılarının davranışlarını listelemektedir. Önemli olan süreç çözüldükten sonra Kocaeli şehrinde SEO analizi noktasında lider firmalardan birisi olan Yasa Medya, kullanıcıların tercih ettiği sayfaları, zaman geçirme sürelerini ve bunun gibi birçok hususu talep eden kişiye ya da kuruma raporlama şeklinde iletmektedir. Yasa Medya hem müşteri memnuniyetine hem de gözle görülür ziyaretçi artışının sağlanmasına önem vermektedir.